Vår story

Tjänsten Refapp utvecklas och säljs av bolaget Talentwise AB, som är grundat av entreprenören Philip Sjögren. Philip har själv en bakgrund från rekryteringsbranschen och såg under sina år i branschen stora möjligheter att digitalisera rutiner och processer. Talentwise mission är att tillhandahålla smarta och användarvänliga digitala tjänster till rekryterings- och bemanningsbranschen. Refapp är den första tjänsten.
 

Philip kom i kontakt med grundarna av IT-bolaget Findwise, Bengt Rodung och Urban Hedström. Philip’s branschvana tillsammans med Bengt och Urban’s IT-bakgrund blev en ”perfect match”. Tillsammans började man fundera på hur HR- och Rekryteringsbranschen skulle kunna bli mer digitaliserad. Ur detta föddes bolaget Talentwise. Idag sysselsätter Talentwise AB 8 personer i Sverige och i Norge.

Vi vill utmana det traditionella sättet att göra referenstagning på och på så vis  förenkla för alla parter med idén om att:

Låta folk svara när det passar dem, på det sätt som passar dem

Idag är Refapp en etablerad tjänst som används av de största bolagen i bemannings- och rekryteringsbranschen, men växer just nu kraftigt inom både produktbolag och offentlig sektor. Det görs varje år ca 100.000 referenstagningar via Refapp. Vi kan med största sannolikhet säga att vi är den aktör som tar flest referenstagningar i hela Sverige.

Vi är både stolta och känner ett stort ansvar då tusentals personers jobb är beroende av vår tjänst. Därför sker all utveckling av Refapp utifrån den senaste forskningen som finns inom området.

Vi är Refapp

  • Vit Edin Ikon
  • Vit Edin Ikon

Philip Sjögren

Founder

philip@refapp.se

+46 (0)709 207 011

David Näsström

Business Developer | Co-Owner

david@refapp.se

+46 (0)733 573 627

Per Bergland

CTO | Co-owner

per@refapp.se

+46 (0)703 428 895

Niklas Ekberg

Account Manager

niklas@refapp.se

+46 (0)793 397 138

Emelie Dahl

Content Marketing Manager

emelie@refapp.se

+46 (0)735 155 338

Ebba Klementsson

Customer Success Manager

ebba@refapp.se

+46 (0)760 212 278

Oscar Lindberg

Senior Developer

oscar@refapp.se

+46 (0)733 904 010

Christian Blomberg

Country Manager Norway

christian@refapp.no

+ 47 (0)954 70 329

Bengt Rodung

Co-Founder & Senior Advisor

bengt@refapp.se

+46 (0)730 667 140

Urban Hedström

Co-Founder & Senior Advisor

urban@refapp.se

+46 (0)709 998 305