Vill du komma i kontakt med oss så tveka aldrig på att höra av dig. 

  • Vit Edin Ikon
  • Vit Edin Ikon
  • Vit Edin Ikon

Vår story

Tjänsten Refapp utvecklas och säljs av bolaget Talentwise AB, som är grundat av entreprenören Philip Sjögren. Philip har själv en bakgrund från rekryteringsbranschen och såg under sina år i branschen stora möjligheter att digitalisera rutiner och processer. Talentwise mission är att tillhandahålla smarta och användarvänliga digitala tjänster till rekryterings- och bemanningsbranschen. Refapp är den första tjänsten.

 

Philip kom i kontakt med grundarna av IT-bolaget Findwise, Bengt Rodung och Urban Hedström. Philip’s branschvana tillsammans med Bengt och Urban’s IT-bakgrund blev en ”perfect match”. Tillsammans började man fundera på hur HR- och Rekryteringsbranschen skulle kunna bli mer digitaliserad. Ur detta föddes bolaget Talentwise.

 

Med visionen att digitalisera och förenkla rekryteringsprocessen så föddes idén om Refapp. Vi vill utmana det traditionella sättet att göra referenstagning och på så vis vill vi helt enkelt förenkla alla parter med den enkla idén:

 

Låt folk svara när det passar dem, på det sätt som passar dem. 

Idag är Refapp en etablerad tjänst som används av de största bolagen i branschen. och det görs varje år tiotusentals referenstagningar via Refapp. Vi kan med stor sannolikhet säga att vi är den aktör som tar flest referenstagningar i hela Sverige

Vi är Refapp

Philip Sjögren

Founder

philip@refapp.se

+46 (0)709 207 011

David Näsström

Business Developer | Co-Owner

david@refapp.se

+46 (0)733 573 627

Per Bergland

CTO | Co-owner

per@refapp.se

+46 (0)703 428 895

Emelie Dahl

Content Marketing Manager

emelie@refapp.se

+46 (0)735 155 338

Niklas Ekberg

Account Manager

niklas@refapp.se

+46 (0)793 397 138

Bengt Rodung

Co-Founder & Senior Advisor

bengt@refapp.se

+46 (0)730 667 140

Urban Hedström

Co-Founder & Senior Advisor

urban@refapp.se

+46 (0)709 998 305

Länkar
Kontakt

Info@refapp.se


Adress:

Talentwise AB

Östra Larmgatan 13

411 07 Göteborg

 

Privacy Policy

Sociala medier
  • Vit Facebook Ikon
  • White LinkedIn Icon
  • Vit Instagram Ikon